История

История

През 1948 година, с указ № 1145 от 2 август на Президиума на Великото народно събрание, са закрити всички частни училища в България, включително и Американския девически колеж в Ловеч. След това, на 16 август, в доклад на министъра на просветата се предлага сградите и имуществото на закритите училища да бъдат използвани за нуждите на народните училища. Така, през учебната 1949/1950 година, част от сградите на бившия колеж са предадени на Девическата гимназия в Ловеч, а в същото време се обсъжда откритие на нова езикова гимназия.

На 14 декември 1949 г. Министерството на народната просвета съобщава, че от 1 февруари 1950 г. ще бъде открита гимназия за чужди езици в Ловеч. През февруари 1950 г. училището отваря врати и започва своето съществуване със 250 ученици и 8 учители. Въпреки трудностите, които възникват поради липсата на учебници и програма, учителите успешно разработват уроците на ръка и учениците успешно се справят с годишния изпит по езика.

През първата учебна година гимназията предлага обучение по 13 дисциплини, с три езикови отдела: английски, френски и немски. Програмата за подготвителната година поставя основите на чуждоезиковото обучение, като учениците започват да изучават отделни предмети на чуждия език още през следващата учебна година. Училището не се ограничава само с учебния процес, а активно развива извънкласни дейности като театър, музика и изобразително изкуство.

През 1954 година английският и френският отдели на гимназията са преместени в София и Варна, съответно, и започват нови училища с преподаване на съответните езици. В Ловеч остава немският отдел, който по-късно се преименува на Смесена гимназия по немски език и приема патронажа на Ернст Телман.

През 1960-та година се въвеждат приемни изпити по български език и литература, а през 1964 г. и по математика. В училището се утвърдява системата на интензивно чуждоезиково обучение, като учениците преминават през задължително целодневно занимание и усвояват чуждия език до такава степен, че могат да изучават други предмети на него.

През 1984 г. училището възстановява обучението по английски и френски език, а през 1994 г. се създава испански отдел. През 1997 г. училището приема патрон на митрополит Йосиф І и се преименува на Гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф І”. Патронът е избран поради неговия значителен принос в българското просветно и духовно дело, и на същата година училището е освещено от патриарх Максим.